עברית English

כיצד נחליט באיזה שיטת חיתוך יש לבחור?

את שיטת החיתוך הנדרשת אנו נבחר על פי הפרמטרים הבאים:

א. סוג החומר    ב. עובי החומר    ג. תוצאות החיתוך הנדרשות.

 

סוגי הפנטוגרפים

1. פנטוגרף חתוך להבה

עלות נמוכה מבין החלופות, פנטוגרף שכיח שמופיע עם 1-24ראשים חותכים. ניתן להוסיף מספר יחידות חותכות. מהירות החיתוך סבירה יחסית, עד עובי של כ- 25 מ"מ אך מעל עובי זה, חיתוך הלהבה מהיר מחיתוך  בפלסמה, בפלדות. איכות החיתוך בפלדות מעל 10 מ"מ היא אופטימאלית - איכות חיתוך גבוהה ביחס לעלות.

2. פנטוגרף חיתוך פלזמה

מהירויות החיתוך גבוהות יותר מפנטוגרף חתוך להבה, עובי של עד 25 מ"מ  , ניתן לחתוך את כל החומרים והמתכות שמוליכות חשמל כמו: פלדות, נירוסטה ואלומיניום.  קיימות שתי שיטות לחיתוך פלזמה:

א. H.D     ב. פלסמה רגילה.

א. פלזמהHigh Definition  H.D.

שיטת החיתוך H.D.  מיועדת לחיתוך פלדות/ נירוסטה/ אלומיניום, בעוביים:  1-50 מ"מ. בחיתוך בפלסמה H.D יש שיפוע,(זווית) בשטח הנחתך אך היא מינימאלית. מהירות החיתוך והאיכות  גבוהים.

ב. פלזמה רגילה

משתמשים בפלסמה רגילה בחיתוך עוביים  עד 80 מ"מ עובי. ניתן לחבר שתי מכונות בטור ולחתוך עד 150 מ"מ. שימושים אלה הם מיוחדים. בחיתוך פלסמה רגילה, יש שיפוע (זווית) בשטח הנחתך.

 

3. חיתוך לייזר

מיועד בדרך כלל לחלקים דקים לא יותר מ-  20-25  מ"מ עובי, מהירות החיתוך ותנועות הסרק גבוהות.

כל המכונות הנ"ל מדויקים מאד למרות המהירויות הגבוהות עד כ- 0.1 מ"מ לכל טווח החיתוך.

 

פיקוד לפנטוגרפים

קיימות שתי שיטות פיקוד :

א.  פיקוד פוטו אלקטרי (עין אלקטרונית) - קרן אור עוקבת על קווי שרטוט , כשקנה המידה הוא תמיד אחד לאחד. שיטה מאד מיושנת ,ההולכת ונעלמת.

ב. פיקוד ממוחשב- CNC - קנה המידה הוא בלתי מוגבל. ניתן לתכנת ולתכנן מוצרים עם מחשב חיצוני , ברוב המקרים, תכנון החלקים וחלוקת הפח נעשית במשרד ומועברת לפנטוגרף שמתחבר למחשב המכונה עם יציאה RS232 רגילה או אחרת. החיתוך הוא אוטומטי לחלוטין.

 

פרוש המונח: פנטוגרף = העתקת תנועה

 

לחזרה לעמוד קודם לחץ כאן